API terapija

Apiterapija je uporaba čebeljih produktov, vključno z medom, cvetnim prahom, propolisom, voskom, matičnim mlečkom, apilarnilom, čebelami in strupom, v medicinske namene. V veterinarski medicini lahko apiterapijo uporabljamo za zdravljenje številnih stanj pri živalih, vključno z okužbami, ranami, alergijami in artritisom.

Začetki apiterapije segajo stoletja nazaj do egipčanske, grške, kitajske, babilonske in drugih civilizacij. Trditve o zdravilnih učinkih apiterapije so večidel znanstveno nedokazane in temeljijo predvsem na dejanskih izkušnjah posameznikov in tradicionalni uporabi.

Danes ima apiterapija širši pomen, zato govorimo o APIMEDICINI, ki je del integrativne medicine, je holistična medicina, ki presega pojem alternativne medicine in je lahko odlična dopolnitev medicini predvsem v preventivi in rehabilitaciji. Apiterpija pomeni celovito zdravljenje: vse uporabiti oz. povzeti ali vse zdraviti.

Čebelji pridelki so tudi prehranska dopolnila, živila, zdravila. S čebeljimi pridelki olajšamo delovanje farmakološkim zdravilom, z dvigom telesne sposobnosti imunskega sistema. Zaradi zelo bogate sestave čebeljih proizvodov pa včasih  lahko z njimi preprečimo nastanek bolezni.

Apiterapija je holistična metoda zdravljenja, ker je na harmoničen način povezana z naravnimi procesi in uporablja spoznanja drugih holističnih terapij kot so: fitoterapija (uporaba zelišč – najboljši zeliščar je čebela – »leteči farmacevt«), aromaterapija (uporaba hlapljivih snovi), akupunktura, akupresura, ajurveda, ……..in seveda dognanja uradne medicine.

Metode uporabe so zelo različne. Pripravke koristimo za notranjo in zunanjo uporabo. Torej skozi usta in druge telesne odprtine, zunanje z oblogami, mazili, masažami, inhalacijami, aerosolnimi inhalacijami tudi  s pomočjo aerosolnih aparatov, tretiranji s pomočjo ultrazvoka, elektroforezo, torej z galvanskim tokom, injekcijami ipd.

Skratka, čebela nam nudi veliko možnosti s svojimi pridelki, ki jih človeštvo zna s tisočletnimi izkušnjami in s sodobnimi metodami in znanjem s pridom uporabiti za boljše počutje, povečano odpornost ali zdravljenje raznih obolenj.

Slovenci smo po zaslugi Filipa Terča, mariborskega zdravnika češkega rodu, začetniki apiterapije v Evropi. Filip Terč se je v svojem prostem času ukvarjal s čebelarjenjem, v ordinaciji pa je zdravil revmatične bolezni s čebeljim strupom.  O svojih uspehih je pisal tudi v strokovnih  revijah in z njimi v mednarodnih zdravniških krogih vzbudil veliko pozornosti.

 

V veterini obstaja več načinov uporabe apiterapije. Med se že stoletja uporablja kot naravno protimikrobno sredstvo in se pogosto nanese lokalno na rane, da prepreči okužbo in pospeši celjenje. Včasih se uporablja tudi peroralno za zdravljenje okužb dihal, prebavil in drugih stanj.