Včelí vosk

Čebelji vosek je živalski vosek, ki ga izdelujejo medonosne čebele vrste Apis mellifera v voskovnih žlezah.

Kaj je vosek?

Je belo-rumene do rumeno-rjave barve, kar je deloma odvisno od količine barvil, ki vanj pridejo iz cvetnega prahu. Pri 32-35 °C je plastičen in upogljiv ter se z lahkoto gnete, pri malo nižji temperaturi (25-30 °C) pa je zelo močan.

Vosek v vodi ni topen. Nekaj njegovih sestavin lahko raztopimo v alkoholu, dobro pa je topen v številnih drugih organskih topilih (v etru, bencinu). Gostota voska je 0,964 do 0,970. Tališče ima pri 62 do 64 °C.

Sestava voska

Poznanih je že več kot 300 komponent voska. Glavna sestavina so estri nasičenih maščobnih kislin z enovalentnimi alifatskimi alkoholi, ki predstavljajo 70 do 74% vseh spojin. Vsebuje še 13 do 15% prostih maščobnih kislin in 12 do 15% alifatskih ogljikovodikov ter barvila, aromatične snovi, nekaj mineralnih snovi in precej vitamina A.

Nastanek in pomen voska

Čebelji vosek izdelujejo parne voskovne žleze, ki ležijo na sprednji strani trebušnih okrovov četrtega do sedmega člena čebeljega zadka. Pod površino trebušnega okrova, ki mu pravimo voščeno ogledalo, so skrite celice voskovnih žlez. Te celice izločajo tekoči vosek, ki pronica skozi pore voščenega ogledalca in se na površini strdi v školjkaste luske, debele 0,5 mm. Čebele voščene luske z dlačicami na nogah prenesejo do čeljusti, kjer jih zgnetejo v želeno obliko. Pri tem opravilu za mazanje čeljusti žleze slinavke izločajo gosto alkalno snov. Iz voska gradijo satje. V celice satja zalega matica, delavke pa vanje shranjujejo med in cvetni prah.

Iz voska izdelujejo tudi voščene pokrovce, s katerimi pokrivajo celice, napolnjene z medom.
Vosek nastane, ko se med presnavlja v maščobnih celicah, povezanih z voskovnimi žlezami, in se tako pretvori v čebelji vosek. Pogoj za sposobnost proizvodnje voska je, da se čebele prve dni svojega življenja hranijo s pelodom ter tako dobijo protein, ki omogoča razvoj maščobnih celic. Pogoj je tudi zaloga medu v panju, ki ga čebele zaužijejo kot surovino za izdelavo voska. Da čebela izdela 1kg voska, mora zaužiti 8,4 kg medu.

UPORABA VOSKA

za žvečenje: pomešan z medom se uporablja pri vnetjih ustne votline ali obolelega požiralnika in želodca, za čiščenje nosnega dela žrela, pri vnetju čelnih votlin, dlesni, pri astmi, senski mrzlici in senenem nahodu.

v kozmetiki: čebelji vosek daje koži mehkobo, elastičnost, vlago in jo hkrati ščiti pred obolenji. Uporablja se kot sestavina krem, mazil, losjonov, mil, depilacijskih krem, ličil, utrjevalcev za lase. Eterični izvleček iz voska je dragocena snov v industriji parfumov; po svoji kvaliteti ne zaostaja za rožnim in jasminovim oljem. Za pridobitev 1kg dišave je potrebna 1 tona voska, ki pa je po ekstrakciji še uporaben za izdelavo satnic.

v farmaciji: Uporablja se kot sestavina za različna mazila, obliže in druge farmacevtske pripravke.

v medicini: vosek uporabljajo za izdelovanje kalupov in odtisov.

Lahko pa se še uporablja v: svečarstvu, pečatenju, slikarskih tehnikah izdelave pisanic s pomočjo voščenega pisala, za mazanje pekačev pri peki peciva, v premazih za pohištvo, vrtnarskih mažah, v živilski industriji, za barvanje tekstila (batik), za zaščito kovin pred korozijo.

Mnenja

Kaj drugi mislijo

Počasi se pripravljam na IVF postopek,pa me zanima ali je katera od vas jemala matični mleček original od čebelarjev in kakšno dozo? Poleg tega pa jemljem še folno kislino… Ali je po vaše potrebno jemati še kaj za dobre celice in pripravo telesa na IVF? ŠE TO:matični mleček jemljem na žličko…je treba kar stisnit zobke…ta reč je res obupnega okusa.. ampak…vse za plusek…čau čau

    hanahx

    Jaz sem ga jemala v postopku IVF in je bil rezultata zelo dober, sem pridelala 25 celic in potem od tega 13 zamrznjenih zarodkov. Mislim, da je folna kislina in matični mleček dovolj. Ni dobro, da preveč vsega naenkrat jemlješ. Upam, da nisi kupila matičnega mlečka v lekarni in da ga imaš od kakega čebelarja, so boljši. Jaz sem ga vzela vsak zvečer z plastično žličko. Na koničko žličke sem si ga zagrabila in pod jezik. Kdaj pa imaš punkcijo?

      soncika.soncika

      Matični mleček bi naj pozitivno deloval na neplodnost. Izkušnje žensk, ki dolgo niso mogle zanositi (seveda ob nepojasnjeni neplodnosti), so v roku 2 mesecev zanosile. Tudi sama sem ga nabavila za boljše celice pred ivf.

        jurko80

        Pozdravljene! Zdaj že skoraj deset dni jem matični mleček in morama rečt, da se na okus nikakor ne morem navadit. Groza. Pa sploh nisem preveč občutljiva in vedno poskusim vse, ker me zanimajo okusi različnih stvari, ampak to mi pa nekako ne sede. Vedno moram imet nekaj zraven da poplaknem, ker me dobesedno dvigne. Ampak bom vztrajala in upala na pozitivne učinke.

          luana

          PONUDNIKI

          ČEBELARSKI CENTER MARIBOR

          TRGOVINA JANA
          Jana Pušnik Pokrivač s.p.
          Tavčarjeva 11, 2000 Maribor

          ČEBELARSKI CENTER MARIBOR
          Streliška 150, 2000 Maribor

          ŠEMEN ŠTEFAN​

          Šemen Štefan s.p., prodaja medu
          Lipa 145 A
          9231 Beltinci